Ολοκλήρωση του προγράμματος ERASMUS PLUS “TASTE LIFE”

Οι εκπαιδευτικοί Δημηνάκη Φωτεινή και Σιώζου Ζωή συνόδεψαν τους μαθητές του 5ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου που ταξίδεψαν στην Πολωνία από τις 28 Μαΐου έως τις 3 Ιουνίου 2022. Επισκέφτηκαν το συντονιστικό σχολείο της Πολωνίας Zespol Szkolno-Przedszkolny im. Mikolaja Kopernika w Hutkach της επαρχίας Konopiska και ολοκλήρωσαν τις δράσεις του προγράμματος Erasmus plus “Taste of Life”. Παρακολούθησαν εκδηλώσεις και μετείχαν σε δράσεις εκπαιδευτικές, αθλητικές και καλλιτεχνικές σχετικές με την ατζέντα του προγράμματος. Ξεναγήθηκαν στη Κρακοβία, στα αλατωρυχεία Βιελίτσκα, στο Ojców Landscape Park και στη πρωτεύουσα Βαρσοβία.

Το τριετές πρόγραμμα “Taste of Life” στόχευσε στην καλλιέργεια βασικών δεξιοτήτων των μαθητών, στην προσωπική τους ανάπτυξη και κοινωνική τους ένταξη αλλά και στην προώθηση της υγιεινής διατροφής, του δραστήριου τρόπου ζωής και της πρόληψης της παιδικής παχυσαρκίας. Η συμμετοχή στο πρόγραμμα έδωσε τη δυνατότητα στους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές που μετείχαν για συνεργασία και ανταλλαγή καλών πρακτικών και γνώσεων με τους Ευρωπαίους εταίρους τους που θα τους επιτρέψει να αντιμετωπίσουν τη νέα κοινωνική και οικονομική πραγματικότητα. Όλες οι δραστηριότητες των μαθητών αναδείχθηκαν χρησιμοποιώντας ψηφιακά εργαλεία στοχεύοντας στην ευαισθητοποίησή τους σε θέματα Μεσογειακής διατροφής και ευεργετικού τρόπου ζωής ώστε να εξελιχθούν σε νέους υγιείς ανθρώπους που συνειδητά θα διαβιούν υγιεινά και δραστήρια και θα είναι εξοπλισμένοι με βασικές δεξιότητες ζωής, θα αναπτύσσονται και θα αυτοβελτιώνονται συνεχώς.

Κατά την τριετία του προγράμματος 2019-2022, το 5ο Δημοτικό σχολείου Βόλου μετείχε σε έξι κινητικότητες μαθητών και εκπαιδευτικών και οργάνωσε μία κινητικότητα υποδοχής των Ευρωπαίων εταίρων του από την Πολωνία, την Ισπανία, την Πορτογαλία, την Ιταλία και τη Φινλανδία. Όλες οι δράσεις του διέπονταν από τις αρχές της διαπολιτισμικότητας, της διαθεματικότητας, της συνεργασίας, της ένταξης , της ψηφιοποίησης και της ανάδειξης της ευρωπαϊκής ταυτότητας και συνεργασίας των εταίρων του προγράμματος.

(από την ηλ εφημερίδα e-thessalia)

5o Δημοτικό Σχολείο Βόλου
Κανάρη 21-23, Βόλος